Perşembe , Haziran 30 2022
Son Haberler
Anasayfa / Firma Tanıtım / Site Tasarımı mı ? yoksa Site Hızı mı ?

Site Tasarımı mı ? yoksa Site Hızı mı ?

mobil-uyumlu-web-sitesiSizlere bugün bir çok bloglara karşınıza muhakkak çıkmış olan site hızı veya mobil uyumluluk esaslarına dair yine kısa ama bir okadar da anlamlı bir yazı paylaşacağız.

Zaman zaman bu tip site hızı ve mobil uyumlu siteler hakkında sizlere bilgilendirmelerde bulunuyoruz fakat vaktimizin yeterli olmaması nedeni ile sizlere şimdilik kısa anaktodlarla bilgilendirmeler yapalım istedik.

Site Hızı mı yoksa Site tasarımı mı ? Önemli diye bir sorumuz olsa ve bu sorumuzu değiştirerek sizlere izah edelim.

Öncelikle wordpress siteleriniz için konuşacak olursak bir wordpress sitenizin mobil uyumlu olması demek o sitenin mobil uyumlu bir tema olması demektir. Seçimini yaptığımız temalarımızda mobil uyuymluluğu ihmal etmeyeceğiz. Tabiki bunu bir takım eklentiler aracılığıyla mobil uyumlu hale getirmek mümkün olsa da kendiliğinden uyumlu ve istediğimiz tarzda olmasını istiyorsak kesin kez WordPress sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz.

Demekki ne yapıcakmışız; her tema mobil uyumlu tasarıma sahip olmayabilir, bu açıdan mobil uyumluluk kriterlerini taşıyan bir tema seçmeniz büyük önem taşımaktadır. “

Yabancı tema ile sitenizi kurduysanız kurmadan önce mutlaka özelliklerinde Responsive Design yazılı olmasına dikkat ederek bu ilk adımı taşımış olursunuz veya başka bir yöntem olarak wordpress sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını anlamak için Google Mobil Uyumluluk Test Aracını kullanabilirsiniz.

Peki yukarıda başlığımızda neden tasarım mı hız mı diye açarak mobil uyumluluk konusuna değiniyoruz derseniz cevaben Google, mobil uyumluluğu bir sıralama kriteri olarak ilan ettiği için, sitenizin mobil cihazlarda da güzel görünmesi için dikkate almanızı istediğimizden bu özelliğini de belirtmek istedik.

Başka bir mevzu da sitenizin hızıdır. Sitenizi hız bakımından kullanışlı hale getirdiğinizde gömobil-uyumlu-sitelerreceksiniz ki 1 2 ay içerisinde siteniz kendiliğinden içerisinde bulunan ilgili makale ve bölümlerde ilk sayfalarda çıkmaya başlayacaktır.

Bunun örneğini kısa zaman önce hayata geçirdiğimiz denge nakliyat sitesinde görebilmeniz mümkündür. Nakliyat alanında faaliyet gösteren bir firma olan denge nakliyata yaptığımız sitede rekabet gücü yüksek olan banka nakliyesi kelimesinde 1 ay sonra 9 sıradan sıralamaya girmeyi kolayca hiçbir seo çalışması yapmadan başardık.

Çünkü artık google site tasarımına baktığı gibi diğer bir bakışınıda müşterinin site içerisinde rahatlıkla gezinebileceği ve gezinirkende sıkılmadan dolabileşeceği siteler beklentisi gelmektedir.

Eğer iyi dizayn edilmiş bir siteniz, hızlı ve akıllı kurgulanmış içeriğiniz varsa ve son olarakta mobil uyumluluğa da sahipse de ufak seo çalışmaları ile başarıyı % 100 yakalamanız mümkündür.

Bir yazımızı da burada artık sonlandırmak zorundayız. Sizlere iyi çalışmalar dileriz.

Bir önceki yazımız olan İleri Derece Seo Taktikleri başlıklı makalemizde 2016 yılı seo teknikleri ve Google abi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Alafranga Tuvalet Neden Tıkanmaktadır?

Alafranga Tuvalet Neden Tıkanmaktadır? Gündelik koşturma içinde tuvalet tıkanıklığı sorunu hem hiç beklenmeyen hem de ...

Bir cevap yazın