SSL (Güvenlik Sertifikası) Seo Üzerindeki Etkisi


0

ssl-sertifikasi-seo-etkisi

SSL (Güvenlik Sertifikası) Seo Üzerindeki Etkisi yakın zamanda bir çok blog sitesinde sıkça karşılaştığım bir konu olduğu için yazma gereği duydum. Peki ssl sertifikası nedir ne işe yarar ve siteniz açısından önemi nedir gibi kafanızdaki sorulara çözüm üreteceğim.

SSL sertifikası, güvenlikle ilgili verilerin şifrelenerek iletilmeesinde ve bu bilgilerin 3. Kişilere karşı site ve şifre güvenliği sağlanmaktadır. Bu şifreleme işlemi sayesinde hem müşterilerinizin sitenizden alışveriş yapma oranı artmakta hemde arama motorları tarafından ön plana çıkarılırsınız.

Fakat bir çok sitede de bu tezime karşın ssl sertifikasının arama motorları nezdinde bir güven veya seo kriteri olarak görülmediği söylenmektedir. Nedenini ise “url yapısında http olan yapı “s” takısı alarak https url türünü dönüştüğünden dolay bazı sağlıklı olmayan sertifikalarda, özellikle eticaret sitelerin de tüm sayfalarda uygulanmamaktadır.

Genel olarak banka ödeme kısmında bu url yapısı ile karşılaşılır veya üye girişi yapılan alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu işlem müşteri açısından güzel bir olgudur yukarıda da dediğimiz gibi güvenli site intibası oluşturur.

Gel gelelim ki bu site yapısı ile hem seo açısından arama motorlarında geç açılan (şifre çözmeye çalışma ile yaşanan geçikme) sayfa yapısı ile pekde google gibi sitelerin hoşuna gitmeyebilir.  Bu durumda çok ciddi bir şekilde google seo zaafiyeti oluşturabilir.

Bunların dışında, http üzerinden https ye uygun yönlendirmeler yapılmadıysa bu durum da ciddi düzeyde seo hatalarına yol açabilir. Örneğin her iki url yapısıyla da siteye erişiliyor olması, yinelenen içerik (duplicate content) sorunu oluşturacaktır.

Bu sebeple ssl sertifikası kullanan sitelerin dikkat etmesi gereken, eğer tek tip url kullanımı olacaksa 301 yönlendirmesinin yapılması, 2 url yapısı da kullanılacaksa canonical kodu ile yinelenen sayfa olduğunun arama motorlarına bildirilmesi gerekmektedir.

Evet başka başka sitelerde kimisi olumlu derken kimisi de olumsuz yönde açıklamalar yaparak biz site sahiplerini muallakta bıraktıkları kesin. Fakat sağlam kaynaklardan alınan duyumlara göre ssl sertifikasının google seo üzerinde ciddi olumlu etkilerinin olabileceği artık ssl sertifikalı siteleri ön plana çıkararak müşterilerin sağlam ve  güvenli sitelerden alışveriş yapma imkanı sunacaklarını duyurduğunu duyduk.

Hangisi doğrudur bilinmez ama 35-1000 tl arası değişen ssl sertifikasının denenmesinde fayda olacağını düşünmekteyim. Sizlerde böyle bir ikilemde iseniz mutlaka bu işi çok iyi bilen ehil insanlara danışarak işlem yapınız. Aksi takdirde beklenmedik sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bugünlük bizden bu kadar. Kalın sağlıcakla.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments