Google Penguen Güncellemesi


0

Google 19.10.2014 de youtubede telif haklarına sahip videoları dünya genelinde kaldırarak film, dizi, komik vs kategorilerde ilk videoyu yayınlayan yayıncıları koruma yoluna gitti.

Ardından paravan bloglardan ve 20-50 tl’lik footer link satışı yapan seocuların yaptığı seoya sahip siteleri de cezalandırarak sıralamalarını gerilere attı.

Örnek verecek olursak dün yapılan güncellemede 11. sırada olan nikah şekeri kelimesindeki nikahmarketi.com adlı sitemiz şuan itibari ile 110. sıraya  geriledi.

Fakat farklı sektörde ki ikinci el nakış makineleri kelimesinde bu google penguen güncellemesi ile 1. sayfa 2.sıraya ilerletti. uzun zamandır herhangi bir değişiklik yapmadığımız sitemiz yükselirken günlük yayınlar yaptığımız sitemiz gerilemiş durumdadır.

Çok gariptir ki google bu yöntemi ile adwords kullanmaya özendiriyor gibi görünüyor. Muhtemelende ufak çaplı çalışmalar yaparak üst sıralara gelen sitelerden kazanç elde edemediği için adwords kullanmalarına teşvik amaçlı böyle bir yola gitmiş gibi geliyor.

Çünkü yaklaşık 310 kadar backlink bulunan nikah marketi günlük twitter, tumblr, facebook, instagram, wordpress ve blogspot, vk gibi onlarca sosyal medya ve bloglardan makale yayınlıyordu. Hepsi birbirinden farklı ve orjinal yazılmış bu kadar yazıya ve çalışmaya bu denli ceza vermesi mantıklı gelmedi bana.

Bunun arkasındaki pis koku ise google adwords teşviği gibi geliyor. Tabi google da haklı tek tık maliyeti 2 tl yi bulan bu rekabetli alan için para vererek üst sıralara çıkan siteleri ayırıyor.

Bugünlükte yazımızı sonlandıralım.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments