Sülük Tedavisi


0

Sülük Tedavisini Tek Başımıza Uygulayabilir miyiz?

Sülük tedavisi bireyler tarafından tek başına uygulanabilir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu yazımızda sizlere onlardan bahsedeceğiz. Ancak yine de uzman bir tedavi kuruluşu tarafından uygulamaya tabii tutulmanız önerilmektedir.

Sülük tedavisi uygulanmadan önce özel olarak hazırlanmış solüsyonların içerisinde bekletilerek sülüklerin dış yüzleri sterilize edilir. Çünkü vücuda dokunacaklardır. O yüzden sülüğün vücudunun dış yüzeyinde bir mikrop ya da kimyasal bir artık içermemesi gerekiyor. Sülükler değişik ortamlardan alınıyor.

Sülük ve Uygulama Çeşitleri Nelerdir, Nerelerden Temin Edilir?

Uygulama şekilleri var, çok çeşitleri var ama vücudumuza fayda vermesi için özellikle bizim medikal sülük dediğimiz iki çeşit sülük var. Ülkemizde sağlık bakanlığının takibinde olan belli sülük çiftlikleri var. Sülükler buralardan temin edilmelidir. Temin edildikten sonra antiseptik sülük solüsyonu içerisinde bekletililir. Daha sonra vücudumuzda uygulanacak bölge de sterilize edilir. Uygulamanın bu şekilde yapılması önerilmektedir. Çünkü çevremizde pek çok kimyasal var. Vücudumuza tedavi uygulamak isterken bir enfeksiyona sebep olmak istemeyiz. Önerilen uygulamalarda başlıca dikkat edilmesi gerekenler sülüğün medikal sülük çeşidinden olması, uygulamadan önce mutlaka antiseptik solüsyonda bekletilmiş olması ve vücuda değecek bölümlerin sterilize edilmesidir. Uygulama şekli, sayısı, uygulamadan önce ve sonrasında dikkat edilecek durumlar çok önemlidir. Çünkü bunlara riayet edilmediği zaman enfeksiyonlar gelişebiliyor, kanamalar olabiliyor. Ama sülükler doğru uygulandığında tedavi çok kısa sürede etkin, güzel sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir.

Sülük Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sülük tedavisi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Aşağıda sülük uygulaması yapılan bazı hastalıklar bulunmaktadır.

Sülük ile Romatizmal Hastalıkların Tedavisi

Özellikle sabahları kalktığınızda üzerinizdeki yorgunluk, halsizlik, ağırlık olan kas romatizması olarak bilinen ya da fibromiyalji olarak bilinen hastalıkta hassas noktaların, tetik noktaların bir an önce rahatlaması, orada kan dolaşımının artması için sülük tedavi çok yarar görülen bir uygulama çeşididir.

Sülük ile Damar Hastalıkları Tedavisi

Sülük tedavisi damarları açıyor, dolaşımı düzenliyor, tıkanan kan damarlarında eğer pıhtılaşma varsa o pıhtıların gitmesine yardımcı oluyor.

Sülük ile Nörolojik Hastalıkların Tedavisi

Migren ve gerilim tipi baş ağrılarında kısa süreli, ilaç kullanmadan ağrıların tedavi olmasına katkı sağlar.

Sülük ile Cilt Hastalıklarının Tedavisi

Cilt hastalıklarında da sülük uygulaması çokça kullanılmaktadır. Vücutta ödem varsa, selülit varsa, özellikle doğum sonrası durumlarda çok faydalıdır.

Plastik – Estetik Cerrahide Sülüklerin Kullanımı

Bu alan sülüklerin kullanıldığı çok önemli bir uygulama alanıdır. Hirudoterapi tüm dünyada estetik cerrahlar tarafından tercih edilen bir uygulama yöntemidir. Özellikle ameliyatlardan sonra o bölgede ödem oluşmuşsa o ödemin kısa sürede geçmesine çok katkı sağlar. Diyelim bir burun ameliyatı oldu. Bu ameliyattan yaklaşık bir hafta on gün süresince burun çevresinde ödemler oluşabilir. İnsanın sosyal hayattan, işten geri kalması gibi durumlar olabilmektedir. Böyle durumlarda o bölgelere uygulandığında iki gün içerisinde ödem kaybolmaktadır.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
İnekce İnekce
0
İnekce
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Allah'ım Aman Allah'ım
0
Aman Allah'ım
Kazanç Kazanç
0
Kazanç
admin

0 Comments