Hacamat ile İlgili Hadisler


0

Çocuklarda Hacamat

İran Kermen Şah Tıp Fakültesinde bununla ilgili bir araştırma yapılmıştır. 1 ile 10 yaş arasındaki 4 bin çocuktan 3 bin tanesine hacamat uygulaması yapılmış, diğer bin çocuğa ise bu uygulama yapılmamıştır.

Araştırmanın sonucunda hacamat yapılmış çocukların fiziksel gelişmeleri, iştahları, ders konsantrasyonları ve ezber güçleri artmış; huysuzlukları, hiper aktiviteleri ve alt ıslatma sorunları ortadan kalkmıştır. Yani çocuklarda hacamat tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi çok faydalı bir tedavi yöntemidir.

Hacamat ile İlgili Hadisler

  • Allah ve ahiret gününü korku ve umut içinde bekleyen ve O’nu her zaman anan kişiler için Allah’ın elçisi güzel bir örnek olmaktadır.
  • Sülük, müshil ve hacamat ilaçların en hayırlısıdır.
  • Peygamber efendimiz üç şeyde şifa olduğunu söylemiştir: bal şerbeti içmek, kan aldırmak ve dağlama yaptırmak.
  • Peygamber efendimizin Ebu Taybe isimli bir haccama kendisini özel olarak hacamatettirdiği bilinmektedir. Başından kan alan Ebu Taybe’ye ücretini ödemiş ve daha sonra bu işlemi şu sözlerle ifade etmiştir: “Hacamat, en güzel kan aldırma yollarından biridir.”
  • Peygamber efendimizin bir sözü de şu şekildedir: Miraç gecesinde hangi melek ile karşılaştıysam bana hep, Ey Allah’ın elçisi Muhammed, kan aldırma işlemini sürekli hale getir ve ümmetine de bu işlemi yapmalarını söyle. dediler. demiştir.

Hz.Muhammed tarafından da önerilen hacamat, İslam alemi tedavi yöntemleri içerisinde büyük bir yer tutmaktadır.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
İnekce İnekce
0
İnekce
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Allah'ım Aman Allah'ım
0
Aman Allah'ım
Kazanç Kazanç
0
Kazanç
admin

0 Comments