Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli


0

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli

Ayakkabı seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Ayakların daha rahat edebilmesi ve sağlıklı olması için bu önemlidir. Ayakkabı veya botlar seçilirken bireyler ayak numaralarına uygun olanı seçmelidir. Bir numara büyük veya küçük olması ayaklar için büyük sorunlar oluşturmaktadır. Ayakkabının küçük olması ayağı sıkar ve yapısını bozar. Büyük olması da ayağın rahat olmamasını sağlar ve ayakta hasara neden olabilmektedir. Bu yüzden numara önemlidir.

Ayakkabı alınırken, öncellikle nasıl ayakkabı alınacağı belirlenmelidir. Sonrasından ayağa uyup uymamasına da dikkat edilmelidir. Yani, bireylerin ayakları geniş ve taraklı ise ince burun ayakkabılar giymeleri uygun olmaz. Aynı şekilde tam tersi de bireyi rahatsız eder. Yazlık ve kışlık ayakkabı seçiminde sürekli olarak kullanılacak çoraplar ile ayakkabı provası yapılmalıdır. Kışlık ayakkabı için ince çorapla deneme yapılırsa alındığında ve kalın çorapla giyilirse ayakkabı ve ayaklarda büyük sorunları oluşturur.

Ayakkabı Seçiminde Neler Yapmalı

Ayakkabılar kesinlikle çorapsız denenmemelidir. Bu şekilde ayakkabı seçimi sağlıksız olur. Aynı zamanda ayakkabı seçimi akşam vakitlerinde yapılmalıdır. Gün içerisinde ayaklar şişmekte ve daha doğru seçim yapılmış olmaktadır. Sandalet seçimi ayak ve parmak yapısına uygun olarak tercih yapılabilir. Topuklu ayakkabı seçiminde ise bayanlar uzun süre üzerinde durabilecekleri ayakkabıları seçmelidirler. Bot seçiminde en kaliteli olanın seçilmesine dikkat edilmeli ve aynı zamanda konforlu olmasına da bakılmalıdır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments