Facebook Reklamı Nasıl Verilir ?


0

Facebook Reklamı Nasıl Verilir ?

Facebook reklamı nasıl verilir ? diye google’dan arayışlar içerisindeyseniz ve bu yazımızı okuyorsanız olayın çoğunu çözmüşsünüz demektir. Çünkü sizlere adım adım en basit yöntemi ile facebook reklam nasıl verilir ? facebook reklam ayarları nasıl olmalıdır ? facebook reklam için gerekli şeyler nelerdir gibi bir çok konu hakkında resimli facebook reklam nasıl verilir diye paylaşımlarımızla sizlere konuyu aktaracağız.

Facebook reklamı vermek işi aslında google adwords reklamı ile facebook reklam arasında karar vermeniz gereken bir süreçle başlar. Günümüzde facebook reklamları hangi amaçla verildiği, google reklamları hangi amaçla verildiği aslında birbirine karıştırılmaktadır. Bu konunun ayrımına varıldığında başarılı bir reklam verebilir ve istediğiniz geri dönüşümler de bu ölçüde olur.

Google Adwords reklamları daha çok rakiplerden ön plana çıkma, rakipleriniz ilk sıralarda ise sizlerde bu reklam sayesinde ilk 4 sırayı alarak onlardan önde olup avantaj sağlamanızda, uzun süreli firma imajı oluşturmada, kurumsal işletme için hatırda kalıcılık sağlama, yeni bir ürün ise piyasayı bu konuda haberdar etme gibi bir çok neden üzerine verilebilmektedir. Ve daha önceleri dile getirdiğimiz marka imajı için google adwords reklamları etkili olmaktadır.

Fakat konu yeni bir ürün, sektörel kalıcılığı olmayan 3 5 aylık reklam pazarlaması sayesinde yeterli satışı yakalayıp farklı bir ürüne geçmeyi düşünenler için, veya orjinal olmayan emitasyon ürünleri konsept tasarımla ile piyasaya sürmek amaçlı düşünenler için facebook reklamları ideal bir yerdir. Ki bütün bu işlerle çalışanlar facebook reklamlarını bu doğrultuda kullandıklarını biliyoruz.

Facebook reklamları ile Google reklamları arasındaki bu farklı tanımladıktan sonra facebook reklamlarını görseller ile süsleyerek nasıl verebilirsiniz adım adım aktaralım.

Ülkemizde en çok memnun edici geri dönüşlere sahip olan reklam çeşidi Facebook Business reklamlarıdır…

5 adımda facebook reklamı nasıl verilir sizlere aşağıdaki adımlarımızı takip ederek öğrenebilirsiniz.

1. Facebook Reklamları Adımı

İlk önce bir facebook kullanıcısı olması gerektiğini sanırım söylememe gerek kalmadan hemen facebook profilimizin sağ üst kısmında bulunan aşağı yönlü ok’a tıklayarak liste biçiminde açılan menüden reklam oluştur seçeneğine tıklamanız bu adımı tamamlamanıza yeterlidir. Zaten görselde sizlere görüntüyü sunacağız.

facebook-reklami-1-adim

Reklam oluştur seçeneğine tıklayarak ikinci adıma doğru yola çıktınız demektir. Hemen facebook reklamı nasıl verilir 2. adımına geçelim.

2. Facebook Reklamları Adımı

İkinci adımda ise önümüze gelen ekranda bizlerin reklam ı ne amaçlı verdiğimize dair seçenekler karşımıza gelecektir. Burada önemli olan husus reklam verecek olan kişinin reklamı hangi amaçla verdiğini bilmesi ve reklam planlamasını ona göre yapması gerektiğidir. Facebook reklamını aşağıdaki seçeneklerden hangisi için verdiğinizi saptamanız, belirlemeniz gerekir. Bu seçeneğe https://www.facebook.com/ads/manager/creation/creation/ linkinden direkt ulaşabilirsiniz.

 1. Gönderilerinizi öne çıkarma
 2. Sayfanızın tanıtımını yapma
 3. İnsanları internet sitenize çekme
 4. İnternet sitenizdeki dönüşümleri artırma
 5. Uygulamanızın yüklenmesini sağlama
 6. Uygulamanızdaki etkileşimi artırma
 7. İşletmenizin yakınındaki kişilere erişme
 8. Etkinliğinize katılımı artırma
 9. İnsanların teklifinizi almasını sağlama
 10. Açılır pencereyi kapat ve geri dön
 11. Video görüntülemeleri elde etme
 12. İşletmeniz için potansiyel müşteriler toplama

facebook-reklami-2-adim

Facebook’un bizlere 12 farklı strateji ile sunduğu reklam alternatifini yazımızın başında dediğim amacınız ne ise ona göre belirleyip devam etmeniz gerekmektedir. Biz yine bir site yapmış olalım ve sitedeki ürünümüzü internet sitemize giriş sağlatarak satmayı planlayan bir fikrimiz olsun. Hemen 3. maddedeki “insanları internet sitenize çekme” seçeneğine tıklayarak 3. adıma geçelim.

3. Facebook Reklamları Adımı

Bu adımımızda internet sitemizi temsilen bir başlık seçimi yazacağımız Kampanya adı nı belirleyerek sonraki adıma geçiş yapalım. Biz başka reklam vermişsek reklamlar karışmasın diye bu kampanya adını genelde site adı yazarak ayrım yapıyoruz.

facebook-reklami-3-adim

4. Facebook Reklamları Adımı

Bu adımda facebook reklam seti ayarlamalarını yapacağız. Bu adım biraz karışık gibi görünse de işi bir kere yaptıktan sonra hiçte görüldüğü kadar zor olmadığını anlayacaksınız.

Bu bölümde yapacağımız önemli yerler şu şekilde sıralanır.

Hedef Kitle : Bu başlığın altında reklamı ulaştırmak istediğimiz ülke/şehir/ilçe, yaş, cinsiyet ve detaylı hedefleme seçeneği bulunmaktadır. Buradaki ülke yaş gruplarını hepimiz kolayca seçimini yaparız ama detaylı hedefleme seçeneğinde ürünümüzü hangi demografik özelliklere sahip veya hangi ilgi alanına dahil olanları belirleyerekte ürününüzü direkt son kullanıcıya sunmuş olursunuz.

Reklam Alanları : Reklam alanları seçeneğini yine otomatik şekilde gelen ibare olan otomatik-önerilir seçeneğinde kalması uygundur. Bu sayede reklamınızı doğru kişilere erişme olasılığı en yüksek olur.

Bütçe ve Plan : Bu bölümde ise yapmak istediğiniz reklam harcama tutarını veya harcama planlamasını yapabilirsiniz. Ayırdığınız bütçeye göre reklam zamanlamasını da yine bu alandan yapabilirsiniz.

Dördüncü adım bizlere için önemli olduğunu unutmayın özellikle bütçe planlamasını ve hedef kitlenizi iyi belirlemeniz sizlerin faydasına olacaktır.

facebook-reklami-4-adim

5. Facebook Reklamları Adımı

Bu adımımızda yine facebook reklamlarının biçimsel ayarlamalarını yapabileceğimiz bir alan olduğunu söyleyerek hangi alanların doğru bir şekilde girilmesinin faydası olacağından bahsedelim.

Format: Format alanında ister tek resim olarak reklamınızı gösterin, isterseniz reklamınıza ait 5 adet görseli aynı anda geçişli olarak gösterebileceğiniz bir alandır.

Görsel ve Bağlantılar : Bu alanda resimlerinize ve reklamınıza görseller ekleyebileceğiniz yine reklamınıza yazılar yazacabileceğiniz bir alandır. Bu sayede yazınızı sloganızı seçerek etkili bir reklam oluşturma fırsatı elde edersiniz.

Facebook reklamı nasıl verilir 5 adımın son adımı olan bu görsel de ise sağ tarafta bulunan site haber kaynağı, mobil haber kaynağı, instagram reklamı, ve site sağ sütun alanlarını ayarlayabilirsiniz. Bizler sitenin sağ alanını işaretleyerek reklamın sağ tarafta ve akış alanında da görülmesini sağlayabiliriz. Fakat başka bir seçenek olan instagram reklamlarını alanını iptal ederek reklamımızın sadece facebook kullanıcısı üzerinde reklamlarımızın dönemesini istiyorsak bu seçeneği kaldırıyoruz.

facebook-reklami-5-adim

Şimdi sizlere daha önce verilmiş olan facebook reklamlarından örnek verelim ve ardından da reklam sonuçlandıktan sonra reklamlarınızın analizi yapabileceğiniz sonuçları, verileri görerek yeni stratejiler belirleyeceğiniz görsel sunalım.

facebook-reklamlarina-genel-bakis

Bu görsele bakarak sayfadaki eylemleri, sayfa beğenmelerini, erişilen kişileri, gönderi etkileşimini, toplam sayfa görüntülenmesini, hedef cinsiyetini, sayfa görüntülenmesi gibi bir çok veriye kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sayede bir sonraki reklam adımlarınızı buradaki veriler doğrultusunda, veya yeni strateji planlarıyla verebilirsiniz.

Örnek Facebook Reklam Görüntüsü

facebook-reklam-ornegi

Sonuç olarak Facebook Reklamı Nasıl Verilir diye düşünen bu işi ilk defa yapacak kişiler için 5 adımda facebook reklamları ile kolayca verebilir düzeye gelecektir. Amacımız bu tip olayları her ilgili kişinin kolayca öğrenmesine katkı sağlamak.

Eğer detaylı facebook reklamı resimli anlatımından yararlanmak isterseniz hemen iletişim formundan bizlere ulaşarak bilgi veya danışmanlık alabilirsiniz.

Facebook’a Reklam Nasıl Verilir?, Nasıl Facebook reklamı oluştururum? , Facebook Reklam Nasıl Verilir? , Resimli Facebook Reklamı Nasıl Verilir ?, Facebook’a Reklam Nasıl Verilir (Resimli Anlatım)  , Facebook Reklam Rehberi, Facebook Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir ?, Facebook Reklam Verme Resimli Anlatım ?, Facebook Reklam Verme İncelikleri gibi değerli müşterilerimize google üzerinden gelen aramalarınızda hepsine birden cevap verebiliriz.

Umarız sizlere faydalı olabilmişizdir. iyi okumalar ve faydalanmalar dileriz.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments