Cumartesi , Temmuz 2 2022
Son Haberler
Anasayfa / Firma Tanıtım / Statik Proje Hizmetleri

Statik Proje Hizmetleri

Statik Proje Hizmetleri

Bir yapının oluşumu sağlanırken statik proje hizmetleri esas alınır.  Mimari projelerin hazırlanılmasındaki temel amaç istenilen şeye cevap verebilmektedir. Kalıp statik proje hizmetleri için temel amaç istenilen projeyi hayata geçirmektedir. Mimari projeye bağlı kalarak, inşaat mühendisleri tarafından 1/100, 1/50 ve 1/25 ölçekli olarak projeler hazırlanmaktadır.

Statik Proje Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak statik projeler İnşaat Mühendisliği Odası tarafından yetki belgesini alabilmiş olan firmalar tarafından yapılmaktadır. Statik projenin hazırlanma aşamasına geçildiği zaman ilk etapta yapının yığma, çelik ya da betonarme olmasına karar verilir. Bodrum kat kısmı da dahil olacak şekilde, çatının planları ve bunların tüm kesitleri ve gerekli olan detayları ince bir şekilde hesaplanır.

Statik hesaplamada en önemli nokta yapı, temel ve zemin analizlerinin çok iyi bir şekilde yapılmasıdır.  Temel tasarımın belirlenmesi kısmında ilgili Bakanlık tarafından belirlenmiş olan Zemin ve Temel Etüdü Raporlarına uyulması kesinlikle gereklidir. İnşaat Mühendislerinin kat planlarını döşeme üstünden kesmesi ve bunun yanında yukarı baktığı yöne doğru ifade etmesi gereklidir.

Aynı zamanda yapının hangi deprem bölgesinde bulunduğunun belirlenerek yapı için ek özellikler geliştirilmesi gereklidir. Kalıp statik hesaplama hizmetleri için en önemli noktalardan biride sabit ve hareketli yüklere karşı göstermekte olduğu direncin ne kadar bulunduğudur. Bina için gerekli olan maliyet tüm bu aşamalar yapıldıktan sonra beli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sürgülü Kapı Dönüştürme başlıklı makalemizde pimapen tamiri ve Sürgülü Kapı Dönüştürme hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Alafranga Tuvalet Neden Tıkanmaktadır?

Alafranga Tuvalet Neden Tıkanmaktadır? Gündelik koşturma içinde tuvalet tıkanıklığı sorunu hem hiç beklenmeyen hem de ...

Bir cevap yazın