Pergola Nerede Ortaya Çıkmıştır?


0

Pergola Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Pergola, günümüzde her ortamda kullanılan bir dekordur. Bu dekor, özellikle zengin kesimler tarafından tercih edilmektedir. Çay bahçeleri, evlerin terasları, evlerin bahçeleri, balkonları ve bazı küçük işletmelerin mekanları bu dekoru kullanabilmek için oldukça uygundur. Bulunduğu yeri çok şık ve modern göstermektedir. Kullanılan malzemeye göre fiyat değişiklikleri göstermektedir.

Bunların yanı sıra pergola, Osmanlı Devleti padişahı Yıldırım Beyazıt döneminde ortaya çıkmıştır. O zamanlar ismi “gölgelik” olan bu yapı, padişahlar için özel bir hizmettir. Yıldırım Beyazıt, savaş esnasında olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için bir gölgelik yapılmasını emretmiştir. Bu gölgelik içinde savaş stratejileri konuşulmuş ve uygulanmıştır. O zaman için kullanım amacı farklı olsa da, Osmanlı Devleti’nde en sık kullanılan dekor eşyaları ve yapıları arasında yerini almıştır.

Osmanlı Dönemi’nde Pergola

Osmanlı Dönemi’nde balıkesir pergola, oldukça gösterişli ve pahalı mücevherlerle kaplı bir biçimde kullanılmıştır. O zaman “saçak” adı ile anılan bu gölgelikler, şimdiki halinden çok kalem biçimindedir.

Çatı ve kenar kısımları altın yaldızlarla süslenmiştir. Çatı kısmı ise kıymetli mücevherler ile kaplanmış olup, dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca padişahın renklerini taşıyan bu yapı, seferler sırasında sürekli ihtiyaç olan bir eşyadır. II. Selim döneminde kullanımı artmış ve II. Dünya Savaşı’ndan 15 yıl sonra günümüzdeki halini almıştır. Günümüzde ise lüks görüntüsünü kaybetmiş, oldukça sade bir yapıya sahiptir.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments