Çanak Anten Malzemeleri ve Kalınlıkları


0

Çanak Anten

Çanak anten verici dalgalarını alıp televizyon aygıtlarına ileten, değişik çapta, çanak biçiminde metal anten olarak tanımlanabilir. Çanak anten servisi olarak bu güne kadar onlarca hizmet vermiş olan firmamız siz değerli müşterilerinden gelen talepleri itina ile sunabilmektedir. Çünkü sizlerden gelecek olan uydu servisi taleplerini en ince ayrıntısına kadar önceden tahmin ederek kalıcı çözümlemeler sunabilmekteyiz.

Çanak Anten Malzemeleri ve Kalınlıkları

Çanak antenlerde polyester kullanılmasının başlıca nedenleri rüzgara ve korozyon etkisine karşı koyabilmesidir. Organik bir madde olduğu için zamanla dayanıklılığı azalabilir.Alüminyum ve değişik metallerin alaşımları, çelik, örgülü tel kullanılabilir. Kullanılan malzeme ve kalınlık cihazın kullanılacağı yere göre değişebilir. Örneğin rüzgarlı bir yerde kullanılacaksa daha kalın ve metal alaşımların kullanıldığı bir anten tercih edilecektir.

Çanak Anten Şekilleri

Çanak antenler genel itibariyle dairesel, elips, üçgen (yumuşak kenarlı), dikdörtgen veya kare (yumuşak kenarlı)  şeklinde olabilir. Kullanılan şeklin ihtiyaçları karşılaması esastır. Ama şekli ne olursa olsun küt bir şekli olmamalıdır. Eğer küt bir şekli olsaydı sinyalleri alması imkansızlaşabilirdi.

Boya ve Yüzey Kaplaması

Antenlerin yüzeylerinin sinyalleri daha verimli almak için pürüzsüz ve yansıtıcı olması gerekmektedir. Boyanmak istenen boya ile boyanmadan önce çanak yüzeyi pastan ve istenmeyen maddelerden arındırılmalıdır. Koyu renkli bir boya tercihinde daha çok güneş ışığının çekilmesi kaçınılmazdır. Bu da verimde düşüşe ve  çabuk eskimede rol oynayacaktır. Açık renklere boyanınca ise güneş ışığının çoğunu yansıtılmasından ötürü bu tip negatif etkiler görülmeyecektir.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments