Anaokulları Seçimi


0

Anaokulları Seçimi

Çocuğunun okul yaşı gelen kişilerin aklında anaokulu seçimi nasıl yapılmalı sorusu bulunmaktadır. Ebeveynler için çocuklarının okula başlamaya hazır olup olmadığı konusu büyük önem taşır. Bunun yanı sıra, yanlış yapılan bir anaokulu seçimi yüzünden çocuğun ilerleyen yıllardaki eğitim hayatı kötü etkilenebilir.

Anaokulunun önemi her geçen gün artmaktadır. Evde anne veya bakıcı tarafından bakılan bir çocuk ile anaokulunda eğitim alan bir çocuğun aynı seviyede olması mümkün değildir. Anaokuluna giden çocuk daha çabuk sosyalleşirken kendisi için gerekli olan bilgi ve becerileri daha kısa süre içerisinde kazanır. Ancak, anaokulu seçiminin de dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Okul öncesi eğitim alan çocukların okula devam ve okul başarısı oranları; okul öncesi eğitim almayanlara kıyasla çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra, her çocuğun kendisine özgü yetenekleri ve ilgi alanları bulunmaktadır. Ancak, okul öncesi eğitim almayan çocuk, sahip olduğu bilgi ve yeteneklerin ortaya çıkarılmasında sıkıntı yaşar.

Ayrıca, annesinden ayrılma korkusu yaşadığı da bilinmektedir. Bu tür çocuklar, kendilerini içe kapatarak sosyalleşmekten çekinirler. Bireysel hareket eden çocukların ilerleyen yıllarda toplumla olan ilişkileri olumsuz olacaktır.

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken farklı hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, eğitimcilerin sıcakkanlı, anlayışlı, adaletli, tecrübeli, çocuk psikolojisinden anlayan ve sabırlı kişiler olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, okulun bulunduğu konum gerçekten önemlidir. Okulun eve yakın olması; çocuğun kendisini güvende hissetmesi için önemlidir. Ayrıca, anaokulunun fiziksel şartları da yeterli olmalıdır.

Yemekhane, tuvalet, oyun ve ders alanlarının hem yeni hem de temiz olması gerekir. Anaokulundaki öğrenci sayısının azlığı; öğretmenin öğrencilerle yakından ilgilenmesi noktasında önemlidir. Son olarak, okulun eğitim ve sosyal aktivite programları yeterli olmalıdır.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments